Wrocław na długi weekend

Wrocław na długi weekend

Wrocław na kolejny długi weekend listopadowy. Pogoda, ku powszechnemu zdumieniu i radości, nadal dopisuje. To wymarzony moment, żeby wybrać się na jedną (albo nawet wszystkie – a co!) wycieczkę z Via Vratislavia. Wycieczki te to nieocenione źródło wiedzy o Wrocławiu. I to nie byle jakiej wiedzy! Na spacerach odkrywamy miasto, którego nie znają turyści, o którym nie wie nawet wielu mieszkańców.

W blasku gazowych latarnii

Wrocław na długi weekend. Pierwszy z cyklu spacerów, rozpoczynający się w piątek 8.11.2019 o 18.30 na Ostrowie Tumskim nosi tytuł „W blasku gazowych latarni”. Niewiele osób wie, że miasto Wrocław zatrudnia prawdziwego, z krwi i kości latarnika, którego jedynym zadaniem jest zapalanie o zmroku i gaszenie o świcie tradycyjnych, gazowych latarni na zabytkowym Ostrowie Tumskim. Na wycieczce spotkamy go na pewno! Zajrzymy także w tajemnicze zaułki Ostrowa i obejrzymy panoramę miasta odbijająca się w mrocznych wodach rzeki Odry. A to wszystko w oprawie onirycznych, mrocznych i niepokojących opowieści.

Zwiedzamy Borek, czyli Kleinburg

Już w sobotę, wczesnym popołudniem, można się wybrać na spacer po Borku, czyli willowym, przedwojennym Kleinburgu – dawnej wsi, na terenie której powstało jedno z najelegantszych osiedli Wrocławia. Obejrzymy przepiękne wille z końca XIX i początku XX wieku. Wyrafinowana architektura zachwyca do dziś. Mieszkali tu przecież przedstawiciele wrocławskiej elity – Max Silberberg, kolekcjoner dzieł sztuki, Ewald Schoeller – właściciel ziemskiego i przemysłowiec, czy Richard Lauterbach i Adolf Rading – słynni wrocławscy architekci. Mieszkańcy mieli do dyspozycji atrakcyjne obiekty rozrywkowe – Kaiser Wilhelm Park czy Konzerthaus Roland, a także tereny zielone, czyli dzisiejszy Park Południowy. Borek to prawdziwe, modelowe osiedle, z którego powinni brac przykład dzisiejsi urbaniści.

Mroczny Wrocław, spacer z dreszczykiem

Prosto z eleganckiego Wrocławia trafimy na wieczorny spacer, by poznać zupełnie inne oblicze miasta. „Mroczny Wrocław – spacer z dreszczykiem” zabierze nas w podróż po całkowicie nieznanym rzeszy turystów Starym Mieście. Zajrzymy w tajemnicze uliczki i niebezpieczne zaułki, posłuchamy historii krwawych morderstw, bezczelnych grabieży, wstrząsających skandali i gorszącej rozpusty. Pamiętajcie, że ta wycieczka przeznaczona jest dla osób pełnoletnich – pojawią się tutaj opowieści niestosowne dla młodzieży.

Piwny Wrocław – trasa staromiejska

Niedziela to dzień relaksu. Dlatego wczesnym popołudniem wybierzemy się na spacer śladami dawnych browarów i piwiarni. Wycieczkę zatytułowano „Piwny Wrocław – trasa staromiejska”. Przewodnik poprowadzi amatorów złotego trunku do danych karczm, browarów i słodowni. Opowie mnóstwo historii związanych z piwem, wyjaśni, jakie piwo smakowało kiedyś mieszkańcom miasta i jakie podawano do niego zakąski.

Mroczny Wrocław – lubieżne miasto

Ten miły i pełen wrażeń weekend zakończymy wycieczką z cyklu „Mroczny Wrocław – lubieżne miasto”. Skandalami żyły nie tylko biedne dzielnice i zapyziałe zaułki. W jaskrawym świetle lamp luksusowych dzielnic kryły się najmroczniejsze żądze. I bardziej konwenanse starały się tłumić nieprzyzwoite pragnienia, tym częściej – pod osłoną nocy – wychylały one swój brzydki łeb. Zajrzymy do alków i pod pierzyny wrocławskiej elity. Zabierzcie ze sobą latarki – w zakamarkach lubieżnego Wrocławia bywa bardzo ciemno!

Poniedziałek pozostawiamy Wam na odpoczynek po tylu wrażeniach. Zawsze można wybrać w ten dzień lżejszą i spokojniejszą formę rozrywki – na przykład lot symulatorem Boeinga albo lot balonem.

Zobacz także

    Wrocław - inne atrakcje

    Wybrane dla Ciebie