Dolny Śląsk – atrakcje dla dzieci

Dolny Śląsk – atrakcje dla dzieci

Wybieracie się na Dolny Śląsk i szukacie atrakcji dla dzieci? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, jak spędzić ciekawy dzień w tym regionie (Dolny Śląsk atrakcje dla dzieci).

Każdy dobrze zna główne rodzinne atrakcje Wrocławia: Zoo, fontanna multimedialna, Aquapark. Czasem jednak mamy ochotę wyjechać poza miasto, zmienić nieco otoczenie i zobaczyć coś nowego. Warto więc wykorzystać ostatnie dni lata albo ciepłe dni złotej jesieni, aby poznać fascynujący Dolny Śląsk i jego mniej znane atrakcje.

  1. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Idealny cel podróży dla każdego miłośnika kolei – a kto nie kocha parowozów? Na miejscu można obejrzeć lokomotywy z różnych stron i okresów, zabytkową lokomotywownię i obrotnicę, wystawy, a nawet kolejowy pług odśnieżny. Muzeum prowadzone jest przez prawdziwych pasjonatów kolei parowych, a w cenie biletu jest zwiedzanie z przewodnikiem. Warto wziąć w nim udział, bo przewodnicy to osoby o niezwykłej wiedzy i darze jej przekazywania.

W okresie od października do kwietnia można też przejechać się zabytkowym parowozem. Przejazdy Trasą Parowozową odbywają się w soboty, niedziele i święta o godz. 12:00 i 14:00.

Dorośli zapłacą za bilety 22 złote, a dzieci i młodzież 15 złotych. Dzieci do lat trzech wchodzą za darmo.

  1. Podziemne miasto Osówka

Podziemne miasto Osówka to fragment ogromnego kompleksu Riese, zbudowanego przez Niemców w latach 1943 – 45 w tajemniczych Górach Sowich. W ciągu ostatnich dwudziestu lat obiekt częściowo otwarto dla turystów. Obecnie dostępne jest 1500m korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów. Atrakcja jest nieustannie wzbogacana o nowe, często interaktywne elementy. Udostępniono też Centrum Tajemnic i Przygody z salą audiowizualną, parkingiem, restauracją i innymi udogodnieniami.

Wykwalifikowana kadra przewodnicka gwarantuje Państwu niezapomniane wrażenia z pobytu w Podziemnym Mieście Osówka.

Zwiedzający mają do wyboru kilka tras, takich jak Trasa Historyczna, Ekstremalna, Ekspedycja Riese, Edukacyjna. Trasy obejmują elementy gry terenowej – orientacja w terenie, wykonywanie zadań, poszukiwanie skarbów, a także – w przypadku Ekspedycji Riese i Ekstremalnej – sportów ekstremalnych. W przypadku wszystkich tras z wyjątkiem Historycznej wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Należy pamiętać, że zwiedzanie odbywa się pod ziemią oraz w terenie. Nawet w przypadku najłatwiejszej trasy warto zaopatrzyć się w dobre buty i ubrać się „na cebulkę”.

Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca – Kompleks Osówka można zwiedzać przez cały rok z wyjątkiem pierwszego dnia Wielkanocy, pierwszego dnia Bożego Narodzenia i Wszystkich Świętych.

Bilet normalny na Trasę Historyczną kosztuje 21zł, ulgowy – 18zł, a grupowy 16zł. Pozostałe trasy wymagają wcześniejszej rejestracji.

  1. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Gόra powstała w latach 1765 – 1777, jako jedna z najnowocześniejszych fortyfikacji ówczesnej Europy. Obiekt składa się z sześciu fortów i kilku bastionów. W centrum znajduje się wieża obronna – donjon. Twierdza była całkowicie samowystarczalna. Jej liczne pomieszczenia jej mieściły magazyny, dziewięć studni, zbrojownię, kaplicę, więzienie, szpital, piekarnię, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownię. W forcie mogło przebywać od 3 756 do nawet 5 000 żołnierzy.

W czasie swojej długiej historii twierdza była niemym świadkiem wielu starć, wojen i wstrząsających porządkiem świata wydarzeń. Widziała wojnę o sukcesję bawarską, wojny napoleońskie, wojnę prusko-austriacką. W 1867 oficjalnie zakończyła się historia twierdzy jako obiektu militarnego. Wkrótce potem rozpoczęły się starania o wykorzystanie obiektu do celów turystycznych. Obecnie twierdza uważana jest za pomnik historii. Jest wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną jako park kulturowy, zaś na jej terenie funkcjonuje Muzeum Broni Ciężkiej.

W twierdzy odbywają się różnorakie festiwale i koncerty, jak na przykład organizowane corocznie Święto Twierdzy. Ogromną atrakcją jest rekonstrukcja bitwy armii pruskiej z wojskami napoleońskimi z 1807 roku. Dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem ubranym w historyczny mundur żołnierza pułku piechoty pruskiej z epoki napoleońskiej, żywe lekcje historii, pakiety dla grup, nocne zwiedzanie i strzelnica historyczna (Dolny Śląsk atrakcje dla dzieci).

Teren twierdzy często bywa nierówny, a w podziemiach panuje temperatura 10°C. Podobnie jak w przypadku Kompleksu Osówka należy pamiętać, aby wziąć ze sobą ciepłą odzież, a na nogach mieć solidne obuwie.

Ceny biletów wahają się od 25 zł (normalny) do 17 zł (ulgowy). Za bilet rodzinny zapłacimy 72 zł.

  1. Kopalnia Złota Złoty Stok

Kopalnia ma tak długą i bogatą historię, że nie sposób zawrzeć jej w kilku słowach. Odnaleziono tu pierwsze ślady wydobycia złóż pochodzące sprzed 2 000 lat p.n.e. Potwierdzone zapisami prace wydobywcze trwały tu od 1273 roku. Kopalnie przechodziły z rąk do rąk, a ich losy były i są nierozerwalnie związane z Dolnym Śląskiem. Warto pamiętać, że miały swoje lata prosperity i rozkwitu, przeplatane okresami złej passy, tragicznych wypadków i upadków górnictwa. Wraz z kopalnią rozkwitało lub podupadało pobliskie miasteczko. Dodatkowo powstała tu także huta i mennica. Co ciekawe, w latach świetności w Złotym Stoku powstawało około 8% całej europejskiej produkcji złota.

Złoża w tym miejscu to nie tylko złoto, ale także arszenik. Przez wiele lat kopalnie były głównym dostawcą arszeniku na świecie.

Obiekt zamknięto w 1962 roku. W czasie swoich 700 lat działalności wydobyto tu 16 ton czystego złota. Kopalnie stały opuszczone przez kolejnych 35 lat. Ponownie otwarto je – tym razem dla zwiedzających – w 1996 roku. Do dzisiaj udostępnione do zwiedzania są cztery sztolnie: Gertruda, Czarna Górna, Czarna Dolna i Ochrowa.

W ciągu wielu lat kopalnie obrosły w legendy i opowieści. Przewodnicy snują historie o duchu Gertrudy, która zaginęła, próbując uratować swojego męża.

Oprócz samych historycznych sztolni i urządzeń, kopalnie obfitują w dodatkowe atrakcje. Należy do nich między innymi ośmiometrowa zjeżdżalnia, podziemny spływ łodzią, płukanie złota, pokazy odlewania złotych sztabek i Podziemny Pomarańczowy Tramwaj (Dolny Śląsk atrakcje dla dzieci).

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Bilety kosztują 29zł (normalny) i 22zł (ulgowy). Tutaj również należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży i dobrych butów.

  1. Explora Park

Explora Park powstał z myślą o dzieciach (i dorosłych) zafascynowanych światem liczb, matematyką, geometrią i logiką. Dlatego też można tu spędzić wiele godzin, rozwiązując najróżniejsze zagadki logiczne, układając konstrukcje z rozmaitych klocków i poznając prawa matematyki i fizyki. Obiekt oferuje także organizację urodzin i lekcji dla dzieci przedszkolnych, szkolnych oraz młodzieży. Obsługa Explora Parku to osoby zaangażowane w swoją pracę, pasjonaci matematyki i logiki.

Obiekt otwarty jest przez cały tydzień w godzinach 10:00 do 18:00. Bilety normalne kosztują 25 złotych, a ulgowe 22 złote. Dzieci do lat trzech wchodzą za darmo.

Powyższe atrakcje to tylko ułamek tego, co oferuje rodzinom Dolny Śląsk, zaś każda z nich zapewni dobrą zabawę odwiedzającym w każdym wieku. A może byliście już w którejś z nich i chcecie podzielić się z nami wrażeniami?

 

 

Zobacz także

    Dolny Śląsk - inne atrakcje

    Wybrane dla Ciebie