Kolej parowa – wyprawy dla miłośników i nie tylko

Kolej parowa – wyprawy dla miłośników i nie tylko

Kolej parowa ma swoich licznych entuzjastów zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Parowozy tchną nieodpartym urokiem, maszyny parowe bywają piękne, posiadają historię i duszę i promieniują nostalgią.

Na mapie Polski znajdziemy kilka punktów obowiązkowych dla każdego miłośnika kolei. Znajdują się one w różnych rejonach kraju – od Wielkopolski, przez Dolny Śląski, po Małopolskę. Turyści przybywający z innych części Polski mogą zaplanować pojedynczą wizytę albo całą wielką, parowozową wyprawę.

Parowozownia Wolsztyn

Pierwsza linia kolejowa w Wolsztynie została uroczyście otwarta 01.06.1886 r. Kolej parowa połączyła wówczas Wolsztyn ze Zbąszyniem. Stacja kolejowa Wolsztyn ma zabytkowy charakter, a wzniesiona w 1907 roku parowozownia wraz z zespołem budynków została wpisana na listę zabytków. Obecnie parowozownia ta jest jedyną na świecie, obsługującą planowy – a nie jedynie turystyczny –  ruch parowozowy.  W Wolsztynie fan kolei może zobaczyć liczne zabytki taboru kolejowego, w tym wyjątkowy, najszybszy parowóz Pm 36-2 z Polskiej Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie z 1937 r., zwany „Piękną Heleną”, a także najstarszy czynny parowóz prowadzący planowe pociągi – Ok1-359 z 1917r.

Przejazdy zabytkowym taborem

Kompleks parowozowni jest żywym skansenem, a ze stacji Wolsztyn codziennie odjeżdżają składy prowadzone przez parowóz serii Ol49 lub Pt47. Każdy parowóz ciągnie dwa wagony pasażerskie typu 120A z końca lat 70. W dni robocze można pojechać do Leszna, a w weekendy – do Poznania. Bilety kupuje się na stacji. Przewoźnikiem i organizatorem przejazdów są Koleje Wielkopolskie. Wycieczka parowozem do Leszna trwa niecałe półtorej godziny, a podróż do Poznania – około dwóch godzin.

Wolsztyn szczególnie warto odwiedzić na przełomie kwietnia i maja, kiedy odbywa się Parada Parowozów, jedna z największych tego typu imprez w Europie. Przy okazji warto zajrzeć także do miasteczka, którego układ urbanistyczny i zabudowa miejska są wpisane na listę zabytków.

Jaworzyna Śląska

Jaworzyna Śląska to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, które powstało de facto jako osada dworcowa. Swoje istnienie zawdzięcza więc budowie linii kolejowej Wrocław – Świebodzice. Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej szczyci się bogatą kolekcją parowozów z okresu od roku 1890 do lat 70. XX wieku, zabytkowych wagonów pasażerskich oraz innych kolejowych pojazdów specjalistycznych. W muzeum znajduje się aż 40 lokomotyw parowych i ponad 50 wagonów!

Całość można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Przewodnicy z Muzeum Techniki są często osobami związanymi z koleją, pasjonatami parowozów, posiadającymi imponującą wiedzę i ogromny talent do jej przekazywania. Zwiedzający mogą też skorzystać z Trasy Parowozowej, która umożliwia obejrzenie najważniejszych zbiorów muzeum z pokładu pociągu prowadzonego przez lokomotywę TKt48-18 lub czechosłowacki wagon motorowy „Motorak” z 1956 roku. Muzeum organizuje także wrześniową Galę Pary i wiele imprez cyklicznych, takich jak zwiedzanie zakamarków muzeum czy nocne zwiedzanie.

Skansen w Chabówce

Chabówka to niewielka miejscowość w okolicach Nowego Targu. Znajduje się tutaj skansen chlubiący się imponującą kolekcją parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych, a także wagonów towarowych oraz osobowych. Eksponowany jest też tabor specjalny i sprzęt specjalistyczny – pługi odśnieżne, drezyny, żurawie wodne. Oglądać można około dziewięćdziesięciu zabytkowych maszyn. Niektóre z  nich są nadal czynne i obsługiwane przez urządzenia umożliwiające zaopatrzenie ich w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska. Część zabytkowych parowozów eksponowana jest na specjalnych cokołach, co ułatwia ich fotografowanie. Organizowane są także przejazdy pociągami retro. Co roku, w lipcu, odbywa się festiwal „Parowozjada”.

Tabor z Chabówki brał udział w licznych filmach, na przykład „Katyń”, „Piłsudski” i „Lista Schindlera”. Ekspozycję można zwiedzać samodzielnie, ale można też zamówić wycieczkę z przewodnikiem. Skansen umożliwia też zamówienie indywidualnego przejazdu czynnym

Kolejkowo

Przygodę z koleją można też zacząć w miniaturze. Wrocławskie oraz gliwickie Kolejkowo oferują niezwykłe makiety, wypełnione niezwykle starannie wykonanymi modelami linii kolejowych, pociągów, a także miast, wsi, dworców wraz z ludźmi, wykonującymi swoje codzienne obowiązki. Makiety są doskonałym polem do gry w spostrzegawczość, a także okazją do zainteresowania dzieci i młodzieży modelarstwem.

Kolej parowa wraca do łask i jest modna! W każdym tych miejsc można poczuć atmosferę dawnych dni, gdy podróż składem prowadzonym przez parowóz była nowoczesnym i szybkim środkiem transportu. Romantyzm takich wypraw i piękno starych maszyn parowych do dziś przemawia do wielu osób. Może i ty dołączysz do miłośników zabytkowych pojazdów szynowych?

Zobacz także

    Wolsztyn, Jaworzyna Śląska, Chabówka - inne atrakcje

    Wybrane dla Ciebie