Atrakcje turystyczne Jeleniej Góry

Atrakcje turystyczne Jeleniej Góry

Atrakcje turystyczne Jeleniej Góry

Jelenia Góra to niewielkie miasteczko położone malowniczo u stóp gór, będące prawdziwą bramą Karkonoszy. Atrakcje turystyczne Jeleniej Góry przyciągają turystów z Polski i z zagranicy. Mimo, że nie są tak oblegane przez jak Karpacz czy Szklarska Poręba, są równie atrakcyjne i warte odwiedzenia. Miasto obfituje w warte zobaczenia, choć mało znane zabytki, a okolice są idealnym miejscem do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów. Warto wypróbować między innymi jazdę konną, sporty motorowe, lotnicze i ekstremalne, czy choćby wycieczki piesze lub rowerowe w otoczeniu przepięknej przyrody.

W mieście

Centralnym punktem Jeleniej Góry jest Plac Ratuszowy, zaś na nim znajduje się, oczywiście, osiemnastowieczny gmach Ratusza, a wokół placu znajduje się wieniec uroczych, barokowych kamieniczek z podcieniami. Do budynku Ratusza przylega siedem kamienic, połączonych z nim krytym gankiem na wysokości pierwszego piętra. Urząd miasta zakupił je na swoje potrzeby na początku XX wieku. Przed Ratuszem stoi fontanna z Neptunem, celebrująca doskonałe stosunki miejskich kupców z zamorskimi krajami. Zbudowano ją w XIX wieku, na miejscu dawnej studni miejskiej.

W pobliżu Placu Ratuszowego znajdziecie Bazylikę Mniejszą pw. Świętych Erazma i Pankracego, patronów Jeleniej Góry. Jest to najstarsza świątynia w mieście, zbudowana w XIV wieku, chociaż dzisiejszy kształt otrzymała dopiero 100 lat później.

Kolejnym, wartym odwiedzenia zabytkiem sakralnym jest Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W następstwie wojny trzydziestoletniej i odebraniu protestantom 656 kościołów, król szwedzki Karol XII i katolicki cesarz Austrii zawarli w 1707r. układ w Altranstädt. Zgodnie z nim, śląscy protestanci mieli prawo wybudować sześć kościołów. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest właśnie jednym z nich. Wokół świątyni rozciąga się malowniczy park, który do końca XIX wieku był cmentarzem miejskim. Nadal można tu znaleźć dziewiętnaście barokowych kaplic nagrobnych z XVIII wieku, które były budowane dla najbogatszych mieszczan z Jeleniej Góry. Kaplice zachwycają swoim późnobarokowym wystrojem i ażurowymi portalami.

Niedaleko centrum znajduje się nowsza atrakcja – Time Gates – Bramy Czasu. W tajemniczych podziemiach, zbudowanych w niejasnym celu jeszcze przez Habsburgów, zorganizowano wycieczkę w czasie i przestrzeni. Dzięki temu goście mogą poznać historię Dolnego Śląska i Karkonoszy, pokazaną w atrakcyjnej, interaktywnej formie. Podziemna przygoda to połączenie elementów przygody, historii, nauki oraz legend.

Poza centrum

Po spacerze uliczkami starego miasta warto wyjrzeć poza jego granice, gdyż niezbyt daleko od centrum leży dzielnica Cieplice. Jeszcze w 1976 roku było to odrębne, uzdrowiskowe miasteczko. Znajdziecie tu ujęcia termalnych wód leczniczych, osiągających najwyższą w Polsce temperaturę do 86 stopni Celsjusza. Możecie odwiedzić aquapark Termy Cieplickie z basenami zasilanymi wodą termalną, ze zjeżdżalniami, dziką rzeką, basenami zewnętrznymi i saunarium.

Zaraz obok leży malowniczy Park Norweski. Założył go właściciel fabryki maszyn papierniczych, Eugen Füllner. W parku zbudowano pawilon w „smoczym stylu”, owoc zauroczenia Norwegią pana Füllnera. Ślady tej fascynacji odnajdziecie w jego nazwie – Pawilon Norweski. Z pawilonu można przejść nad uroczy staw, a stamtąd na tamę przeciwpowodziową, skąd możecie podziwiać panoramę Karkonoszy.

Nieco dalej od centrum, już na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, leży niezdobyta twierdza – Zamek Chojnik. Obecnie znajdziemy tutaj malownicze ruiny. Niewiele jednak potrzeba, żeby wyobrazić sobie imponującą, murowaną warownię, którą zbudowano w XIV wieku na górze o tej samej nazwie. Zamek rozbudowywano wielokrotnie w ciągu wieków. Oparł się kolejnym wojnom i oblężeniom. Niestety, 31 sierpnia 1675 r. został trafiony piorunem. Spłonął wówczas zamek górny i zwieńczenie wieży. Po tej katastrofie zamek nie podniósł się już z ruin, natomiast stał się atrakcją turystyczną dla kuracjuszy z pobliskiego uzdrowiska. W związku z tym w 1860 roku w północnej bastei znajdziecie schronisko turystyczne. Zamek warto odwiedzić zwłaszcza w czerwcu, kiedy to organizowany jest turniej rycerski „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”

Największym atutem Jeleniej Góry jest jej niesamowicie malownicze położenie w kotlinie otoczonej górami, na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego, gdyż cudowne szlaki turystyczne są po prostu na wyciągniecie ręki. Dlatego wycieczkę w te okolice najlepiej wzbogacić o pieszą, konną lub rowerową wycieczkę po przepięknych okolicach Jeleniej Góry. W dodatku stosunkowo łagodne ukształtowanie terenu sprawia, że poradzą sobie tutaj nawet osoby z nieco gorszą kondycją albo rodziny z dziećmi.

Zobacz także

    Jelenia Góra - inne atrakcje

    Wybrane dla Ciebie