Jarmark bożonarodzeniowy – piękna świąteczna tradycja
Jarmark bożonarodzeniowy – najpiękniejsza świąteczna tradycja
Jarmark bożonarodzeniowy to tradycja wywodząca się ze średniowiecznych krajów niemieckojęzycznych Europy. Atmosfera jarmarku bożonarodzeniowego jest niepowtarzalna. Doskonale wprowadza one odwiedzających w świąteczny nastrój. Dlatego też z czasem jarmarki stały się popularne w całej Europie. Nadal jednak najlepsze jarmarki odbywają się w Europie Centralnej, zwłaszcza w Niemczech i Austrii. Dlatego też zapraszamy Was w podróż po najpiękniejszych, najbardziej świątecznych, barwnych i interesujących jarmarkach bożonarodzeniowych Europy.
Największy jarmark bożonarodzeniowy – Wiedeń
W Wiedniu w czasie Adwentu odbywa się na raz 20 jarmarków bożonarodzeniowych. Największy jarmark bożonarodzeniowy ma miejsce na rynku ratuszowym. Turyści znajdą tu 150 stoisk z tradycyjnym, austriackim jedzeniem i piciem, dekoracjami świątecznymi oraz rękodziełem. Na jarmarku odbywa się tak zwany Adventzauber z warsztatami i przedstawieniami skierowanymi do dzieci oraz rodzin. Jedną z największych atrakcji jest duże lodowisko. Zajmuje ono plac o powierzchni 3000m2 oraz ścieżki biegnące przez sąsiedni park.
Pozostałe jarmarki odbywają się w tak malowniczych miejscach jak przed Pałacem Schönbrunn, na Karlsplatz, przed Pałacem Belvedere i na Maria-Theresien-Platz. Każdy z nich ma nieco inny charakter i prezentuje turystom własną, unikalną ofertę. Na przykład jarmark bożonarodzeniowy przed Pałacem Schönbrunn prezentuje austriackie rękodzieło i ofertę kulturalną. Karlsplatz zaś – wyroby artystyczne, atrakcje dla dzieci i mini-zoo.
Najsmaczniejszy jarmark bożonarodzeniowy – Praga
Praga może się pochwalić aż sześcioma jarmarkami bożonarodzeniowymi, które działają codziennie od 30 listopada aż do 6 stycznia. Warto wiedzieć, że najważniejsze z nich znajdują się na Rynku Staromiejskim i na Placu Wacława. Kolejne cztery, mniejsze, na Placu Republiki, Placu Havla, Wyspie Kampa i przed Bazyliką Świętego Jerzego.
Na jarmarkach można skosztować tradycyjnych czeskich potraw bożonarodzeniowych, kupić wyroby rękodzielnicze – ceramikę, biżuterię, koronki, zabawki i ubrania, a także dekoracje świąteczne. Nie może zabraknąć czeskiego piwa – Pilsner Urquell, Staropramen lub Budvar, miodów pitnych, grzanego wina, gorącej czekolady i grogu.
Na Rynku Staromiejskim można zajrzeć do szopki bożonarodzeniowej z żywymi zwierzętami i posłuchać występów chórów, śpiewających najpiękniejsze kolędy. Jarmark zdobi przepięknie ozdobiona, ogromna choinka.
Tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy – Norymberga
Jarmark w Norymberdze należy do najstarszych w Europie. Pierwsze przedświąteczne imprezy odbyły się tu w XVI wieku. Do dzisiaj jarmark zachwyca mieszkańców i turystów, napełniając ich świąteczną atmosferą. Jarmark wyróżnia się imponującą ceremonią otwarcia i unikalnymi tradycjami. Zgodnie z tradycją, jarmark jest otwierany przez „Christkind” – młodą mieszkankę Norymbergi, wybieraną w skomplikowanym procesie rekrutacyjnym.
Stoiska oferują szeroki asortyment produktów – od pierniczków po dekoracje świąteczne.
Specjalną atrakcją jarmarku jest przejażdżka żółtym powozem ciągniętym przez parę koni. Powóz ten jest zbudowaną w 1939 roku repliką pojazdu z 1874. Od 25 lat woźnicą jest ten sam mężczyzna – Heinz Lehneis. Obok niego siedzi zwykle Gerhard Pickel, zabawiający gości grą na złotym rogu. W ten sposób, turyści mogą podziwiać jarmark, siedząc wygodnie na wyściełanych siedzeniach.
Najliczniejszy jarmark bożonarodzeniowy– Berlin
Można tu zobaczyć nie jeden, ale ponad siedemdziesiąt jarmarków! Turyści mogą wybierać między jarmarkami pod dachem i pod gołym niebem. Odwiedzać tradycyjnymi i historyczne jarmarki. Takie dla dzieci, nowoczesne albo nostalgiczne. Jarmarki kryją się praktycznie w każdym zakątku i w każdej dzielnicy miasta. Warto wybrać się poza centrum i Alexanderplatz i sprawdzić, co oferują mniejsze i mniej znane rynki. Znajdzie się coś dla każdego gościa!
Największy tradycyjny jarmark znajdziemy w Spandau. W weekendy liczba stanowisk sięga nawet czterystu. Na scenie występują artyści, a stare miasto oświetlone jest milionem światełek. W centrum rynku stoi wspaniała choinka. Można tu kupić rękodzieło i świąteczne smakołyki. W dodatku odbywa się tu świąteczny koncert rockowy dla dorosłych, podczas gdy dzieci zachwycą się stajenką z żywymi zwierzętami.
Najsłynniejszy, historyczny jarmark bożonarodzeniowy ma miejsce na rynku w Gendarmenmarkt. Warto go odwiedzić, gdyż spotkać tu można nawet dmuchaczy szkła i mistrzów origami! Nostalgiczny jarmark w Opernpalais to miejsce, gdzie zbierają się artyści z całego świata. Można tu też skosztować takich smakołyków, jak prażone migdały. Na jarmarku adwentowym Domäne Dahlem spotkamy przedstawicieli tradycyjnych zawodów – kowali, garncarzy, lutników i tkaczy. Ręce ogrzejemy przy ognisku, kupimy regionalne, organiczne produkty, a także choinkę! Miłośnicy zrównoważonego rozwoju i ekologicznego stylu życia powinni wybrać się na Eco Jarmark na Kollwitzplatz.
Przed odwiedzinami warto sprawdzić dni i godziny otwarcia, gdyż część jarmarków otwarta jest tylko w niektóre dni tygodnia.
Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy – Drezno
Striezelmarkt w Dreźnie to najstarszy niemiecki jarmark, którego historia sięgaja XV wieku. W 2019 roku jarmark na drezdeńskim Starym Rynku otworzy swe podwoje po raz 585! Przez tyle lat obrósł w tradycje, zwłaszcza związane z lokalnym przemysłem, przede wszystkim górnictwem, garncarstwem i stolarstwem. Jedną z nich jest Bożonarodzeniowy łuk ze świeczkami i figurkami. Podobno nawiązuje on do świeczek wieszanych u wejścia do kopalni ostatniego dnia przed Bożym Narodzeniem. Poza nim, w mieście odbywa się 10 innych, mniej znanych, lecz nie mniej atrakcyjnych, jarmarków. Tradycyjne, średniowieczne, “après-ski”… każdy z nich oferuje unikalne i niepowtarzalne doświadczenia.
Magiczny jarmark bożonarodzeniowy – Wrocław
Najpiękniejszy w Polsce jarmark, odbywający się na zabytkowym Starym Rynku i Placu Solnym we Wrocławiu. Również dorośli znajdą tu pyszne jedzenie, aromatyczne grzane wino i egzotyczne przysmaki, przepiękne rękodzieło i wyroby tradycyjne, zaś dzieci koniecznie muszą zajrzeć do Bajkowego Lasku, gdzie, w dwupoziomowym domku Świętego Mikołaja, będą mogły podejrzeć zapracowane elfy przygotowujące prezenty.
Na jarmarku nie zabraknie miejsc, gdzie będzie się można ogrzać przy kominku i napić grzanego wina lub piwa. Na jarmarkowej scenie odbędą się występy artystyczne, a w czasie trwania imprezy odbędą się tez parady ze Świętym Mikołajem, elfami czy kolędnikami.
Jarmarkowi patronuje spełniający marzenia, wrocławski krasnal Prezentuś.
W tym roku jarmark bożonarodzeniowy trwa aż do Sylwestra!