Wycieczka do Görlitz

Wycieczka do Görlitz

Położone zaraz za polsko-niemiecką granicą niewielkie miasteczko Görlitz jest idealnym celem jednodniowego wypadu dla wrocławian. Wycieczka do Görlitz to świetny plan, gdyż dojazd samochodem z centrum Wrocławia nie powinien zająć więcej niż dwie godziny. Na miejscu znajdziemy wystarczająco dużo atrakcji, by wypełnić nimi cały dzień.

Zoo Görlitz

Położone na zalesionym, pagórkowatym obszarze zoo jest zupełnie inne od wszystkich ogrodów, które można znaleźć w Polsce. Zoo chlubi się pokaźną kolekcją zwierząt, ponieważ zamieszkuje je aż 500 osobników 100 różnych gatunków, w tym między innymi pandy małe, sępy płowe i koziorożce. Zwierzęta przebywają na znakomicie przygotowanych wybiegach, umożliwiających zwiedzającym zanurzenie się w ich środowisku i bliski kontakt z nimi. Wybiegi są wkomponowane w otaczający krajobraz. Dla dzieci przygotowano Stodołę Odkrywców z alternatywnym placem zabaw, kilka zewnętrznych placów zabaw, zabawy i zagadki przyrodnicze oraz zagrody zwierząt gospodarskich.

Wycieczka do Görlitz

Po zwiedzaniu zoo koniecznie wybierzcie się na spacer po starym mieście. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas drugiej wojny światowej. Jako takie, posiada zabytki ze wszystkich minionych epok i zachowany układ przestrzenny. Chcecie się o tym przekonać? W tym celu należy zagłębić się uliczki goerlitzańskiej starówki.

Koniecznie trzeba zobaczyć szesnastowieczny Stary Ratusz, zabytkowe kościoły: św. Mikołaja (Nikolaikirche) z XII wieku, św. Trójcy (Dreifaltigkeitskirche) z lat 1234–1245, Mariacki (Frauenkirche) z 1473 roku i św. Piotra i Pawła (St. Peter und Paul) z XV wieku i zamek wodny Tauchritz z 1306 roku. Przy Heilige-Grab-Straße można znaleźć zespół trzech kaplic, w tym replikę grobu Jezusa Chrystusa, Święty Grób (Heiliges Grab) z 1504 roku. Jeśli jesteście miłośnikami kolei, koniecznie odwiedźcie Dworzec Główny z 1846 roku i wiadukt kolejowy z 1847 roku. Fascynaci architektury obronnej mogą podziwiać pozostałości średniowiecznych fortyfikacji – wieże Dicker Turm, Reichenbacher Turm i Nikolaiturm, bramę Nikolaizwinger, basztę Ochsenbastei i barbakan Kaisertrutz.

Parki i place zabaw

Wycieczka do Görlitz to także okazja by spędzić trochę czasu w plenerze – Görlitz jest bardzo zielonym miastem, które chlubi się kilkoma pięknymi parkami. W planowaniu jednego z nich – Parku Miejskiego – brał udział sam Peter Jospeh Lenné. Znajdziecie w nim drewniany, pobudzający wyobraźnię plac zabaw. Warto zwrócić uwagę, że placów zabaw jest zresztą więcej, ponieważ w całym mieście można znaleźć ich kilka, tematycznie dostosowanych dla dzieci w różnym wieku.

Zgorzelec

Partnerskie miasto Zgorzelec, leżące po polskiej stronie rzeki Odry, również zasługuje na wizytę. Dlatego też, po przejściu przez Most Staromiejski warto przespacerować się ciągnącą się wzdłuż rzeki promenadą, wzdłuż szeregu świeżo wyremontowanych kamieniczek. To idealne miejsce, żeby coś zjeść czy napić się kawy w jednej z licznych nastrojowych knajpek przed powrotem do Wrocławia. W celu zakupu biletów do atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, warto odwiedzić stronę Hello!Poland.

 

 

Zobacz także

    Görlitz - inne atrakcje

    Wybrane dla Ciebie