Wycieczka do Spreewaldu

Wycieczka do Spreewaldu

Wycieczka do Spreewaldu, czyli Błot

Wycieczka do Spreewaldu to wspaniały pomysł. Poprzecinany kanałami i strumieniami poszarpanej zlodowaceniami Szprewy fragment Brandenburgii na południowy wschód od Berlina jest nadal mało znanym wśród Polaków obszarem Niemiec. Warto to zmienić i odkryć tą wyjątkową, magiczną krainę, zwłaszcza że leży ona zaledwie o kilka godzin jazdy od Wrocławia.

Spreewald przedstawia sobą unikatowy przykład nizinnego krajobrazu rzeczno – dolinowego. Cechuje go niepowtarzalne piękno dzikiej przyrody. O znaczeniu tych siedlisk świadczy fakt, że teren ten został w 1991 roku wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Gęsta sieć dwustu drobnych kanałów i strumieni, stanowiących tradycyjny system irygacji, przecina cały ten teren. Całkowita długość kanałów osiąga aż 1300 kilometrów na zaledwie 484 km2.

Głównym miastem regionu jest Lübbenau/Spreewald, w języku dolnołużyckim zwane Lubnjow/Błota. Region nadal zamieszkują rdzenni mieszkańcy – Dolnołużyczanie, pielęgnujący swój język i swoje tradycje. Liczbę osób posługujących się językiem dolnołużyckim szacuje się na 5 do 15 tysięcy osób, co sprawia, że zalicza się go do języków wymierających.

Lübbenau/Spreewald jest dobrą bazą do zwiedzania Spreewaldu. Miejscowość ta oferuje piękne stare miasto, imponujący zamek z zadbanym parkiem i pełną życia marinę, z której startują wycieczki łodziami do urokliwych miejsc w obrębie regionu.

Zwiedzanie łodzią

Najbardziej popularnym, efektywnym i atrakcyjnym sposobem zwiedzania Spreewaldu jest podróż siecią kanałów – kajakiem, łodzią czy specjalnym czółnem. Dlatego też z perspektywy setek kanałów i strumieni można z łatwością obserwować malowniczy krajobraz regionu, a także podziwiać walory przyrodnicze Rezerwatu Biosfery. Co więcej, nad brzegami rzek przycupnęły zaciszne kawiarnie i restauracje oferujące przysmaki regionalne. Oczywiście, odbywają się tu także wydarzenia kulturalne, przedstawienia i festyny.

Ogórkowe szlaki rowerowe

Spreewald posiada liczne ścieżki, doskonale przystosowane do turystyki rowerowej. Jedną z najważniejszych tras stanowi tak zwany Szlak Ogórkowy. Szlak ma 260km i prowadzi wśród pól uprawnych, gdzie rosną ogórki – specjalność kulinarna regionu. Z tego powodu w każdej restauracji i gospodzie w Spreewaldzie można skosztować marynowanych bądź kiszonych ogórków. Każda rodzinna wytwórnia ogórków ma swój własny, sekretny przepis, według którego kiszą te smaczne warzywa. Dlatego też każdy zakład produkcyjny dodaje do zalewy zioła, liście orzecha, wino, koper, chrzan, wiśnie, a nawet musztardę. Finalny produkt posiada oznaczenie pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii Europejskiej. Na trasie rowerowej można podziwiać uprawy ogórków, skosztować specjału w jednej z gospód czy plantacji, a nawet przesiąść się na kajak. W Lübbenau-Lehde funkcjonuje wyjątkowe Muzeum Ogórków. Pamiętajmy, że trasa ta jest oznaczona symbolem ogórka, który jedzie na rowerze.

Kulturalny Spreewald

Spreewald to nie tylko przyroda. Także miłośnicy historii znajdą tu coś dla siebie. Co oczywiste, muzea, pałace, zabytkowe kościoły stanowią tylko część dziedzictwa Spreewaldu. W skansenie w Lehde odwiedzający mogą zobaczyć autentyczne zagrody serbołużyckie, obrazujące życie mieszkańców tych terenów w XIX wieku. Natomiast w osadzie Stary Lud oraz w grodzie słowiańskim Slawenburg Raddusch poznamy jeszcze dawniejszą historię tego regionu. Wieża Bismarcka w Burgu stanowi doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać imponujące krajobrazy krainy strumieni.

Wycieczka do Spreewaldu

Reasumując, Spreewald zasługuje na wizytę i lepsze poznanie. Przecież bogata oferta turystyczna, kulturalna i kulinarna mówią same za siebie. Co więcej, dogodne położenie względem naszych granic oznacza, że łatwo zorganizujemy choćby jednodniową wycieczkę czy weekendowy wypad. Dlatego przekonajcie się sami i dajcie nam znać, co zrobiło na was największe wrażenie – przepiękna przyroda, pyszne ogórki czy fascynująca historia? Czy zwiedzaliście Spreewald rowerem, łodzią, czy może przemierzaliście szlaki pieszo? Która z gospód najbardziej się wam podobała i które z miasteczek zrobiło na was największe wrażenie? Czekamy na wasze wspomnienia, zdjęcia i recenzje. Warto poświecić wasz czas i uwagę na zwiedzanie tego pięknego regionu!

 

 

Zobacz także

    Spreewald - inne atrakcje

    Wybrane dla Ciebie